بهره گيري از فيبرو اسكن در تشخيص شدت ضايعات كبدي

سيد مويد علويان ‘ روز يكشنبه در گفت وگو اختصاصي با خبرنگار ايرنا در مورد بيماريهاي كبدي ، كبد را بزرگترين غده بدن عنوان كرد و گفت : وظيفه اين عضو توليد ، تغيير، انبار كردن و دفع مواد است و علاوه بر مسووليت تهيه مواد لازم براي سلول ها در دفع سموم نقش مهمي دارد.

وي انجام آزمايش خون را براي وجود يا نبود بيماري كبد ضروري دانست و گفت : نمونه برداري يا بيوپسي كبد شيوه تخصصي براي بررسي ضايعات كبدي و ميزان وخامت آن است كه نمونه بدست آمده در اين روش در حد چند ميلي متر يا سانتي متر بوده و آزمايشگاه پاتولوژي آن را مورد بررسي قرار مي دهد كه جهت انجام بيوپسي كبد بررسي آزمايشات انعقادي و هموگلوبين خون ضروري است .

فوق تخصص گوارش و كبد با بيان اينكه انجام نمونه برداري از كبد يك روش تهاجمي است و در موارد نادر با خطرات وعوارضي براي بيماران همراه است افزود : امروزه نمونه برداري از كبد تنها در موارد ضروري انجام مي شود.

اين استاد دانشگاه ‘فيبرو اسكن‘ را روشي نو در تشخيص ضايعات كبدي دانست و گفت : با استفاده از تكنولوژي پرتاب امواج با فركانس پايين ( ماورا و صوت ) به داخل كبد مي توان به سفتي آن پي برد ، ميران سفتي كبد( آسيب كبد ) نيز با ميزان فيبروز وآسيب پايدار كبد ارتباط مستقيم دارد .

علويان در مورد مزيت استفاده ازاين ابزاردر مقايسه با روش نمونه برداري گفت : اين روش غيرتهاجمي است و مي توان در پيگيري درمان بيماران هپاتيت ويروسي ، كبد چرب و بيماري هاي خود ايمني استفاده كرد و با تكرار آزمون مي توان به سير بيماري و تغيير در شدت آن پي برد.

وي توضيح داد : تحليل يافته ها توسط نرم افزاري پيچيده صورت مي گيرد و با سنجش ميزان سرعت سير امواج و با استفاده از فرمول هاي آماري ميزان آسيب پايدار كبد ( فيبروز ) مشخص مي شود و انجام اين روش هيچ دردي براي بيمار ندارد .

اين فوق تخصص گوارش و كبد گفت : ميزان بررسي كبد هنگام نمونه برداري 50000/1 (يك مميز پنجا
http://saramedicalcenter.com/?p=155ه هزار) واحد كبد است ولي در فيبرو اسكن يك در 500 واحد كبدي خواهد بود كه نشان دهنده دقت بيشتر اين روش در بررسي آسيب هاي كبدي است ؛ اين روش در تشخيص ميزان رسوب چربي در كبد از روش سونوگرافي ،حساس تر است .

وي تاكيد كرد : در صورت انجام دقيق و صحيح مراحل استفاده از دستگاه فيبرو اسكن مي توان نقش اپراتور و ماشين را در تحليل نتايج ناديده گرفت ، تفسير دقيق يافته ها با در نظر گرفتن وضعيت بيمار ،وجود يا عدم وجود بيماري غير كبدي مثل بيماري هاي قلبي توسط متخصص بيماري هاي كبد ضروري است .

وي دلايل ابتلا به بيماري هاي كبدي به ويژه كبد چرب را عوارض برخي داروها ، مصرف الكل ، چاقي مفرط ، كم تحركي ، استفاده از انواع فست فود ها و غذاهاي چرب و بالا بودن قند خون عنوان كرد و گفت : كبد چرب از شايعترين بيمارهاي كبدي بوده كه شيوع آن در صورت رعايت نكردن در كشور افزايش خواهد يافت .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *