آنچه که بیمار باید در مورد پی-اچ-متری ( pH-metery )بداند

اندازه گیری اسیدیته مری جهت بررسی میزان اسیدی است که از معده به مری برمیگردد ، یا رفلاکس می کند و علائمی مانند سوزش پشت جناغ،درد سینه،برگشت غذا و ترش کردن ایجاد میکند .

علل ارزیابی اسیدیته مری :۱-چرا علائم با درمان بهبود نمی یابد.۲-ایا علائم بیمار مربوط به رفلاکس است ۳- و نجام آزمایش قبل از عمل جراحی ضد رفلاکس الزامی است.

-چرا علائم با درمان بهبود نمی یابد.۲-ایا علائم بیمار مربوط به رفلاکس است ۳- و نجام آزمایش قبل از عمل جراحی ضد رفلاکس الزامی است.

-چرا علائم با درمان بهبود نمی یابد.۲-ایا علائم بیمار مربوط به رفلاکس است ۳- و انجام آزمایش قبل از عمل جراحی ضد رفلاکس الزامی است.

بخاطر داشته باشید باید پزشک معالج شما مشخص کند این تست بدون دارو انجام شود یا در حین مصرف دارو .

در درخواست پزشک شما باید قید شده باشد که این آزمایش وقتی که دارو مصرف می کنید انجام شود یا بدون دارو، که در این صورت  باید حداقل ده روز قبل از روز آزمایش کلیه داروهای ضداسید را قطع نمایید. شما باید یک کاتتر اندازه گیری پی اچ یک بار مصرف از شرکت مربوطه یا از بیمارستان و دو عدد باطری قلمی الکالن و یک بطری آب که در یخچال یا فریزر نگهداری نشده باشد از بیرون خریداری نمایید و به بخش اندوسکوپی تحویل نمائید . در صورتیکه به هر دلیل نمی توانید در روز مشخص در بخش حاضر شوید حداقل ۴۸ ساعت زود تر عدم حضورخود را اعلام نمائید.

 چگونه برای آزمایش اماده شوید و وسایلی که باید بهمراه بیاورید:

۱-از نیمه شب قبل از آزمایش ناشتا باشید . ۲-در روز ازمایش لطفا از لباس راحت ( خانمها بلوز و دامن , آقایان پیراهن و شلوار ) که دکمه های بلوز و پیراهن آن از جلو باز شود استفاده کنید . ۳-با خودتان یک بطری آب معدنی که روز قبل خریداری کرده اید بیاورید، آب را در یخچال یا فریزر قرار ندهید .۴-گزارش اندوسکوپی و نامه دستور پزشک را با خود بیاورید .۵-حضور یک همراه با حوصله و باسواد در طول ۲۴ ساعت با شما الزامی است.اگر قرار هست بدون دارو تست انجام شود باید تا ده روز قبل از ازمایش داروی معده نخورده باشید.

۵در صورتیکه آزمایش را باید بدون دارو انجام دهید :

داروهایی مثل امپرازول , پنتوپرازول , رابازول , لانزوپرازول و .. را حداقل ده روز قبل آزمایش قطع کنید .

داروهایی مانند رانیتیدین , فاموتیدین , سیمتیدین .را حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمایش قطع نمایید .

شربت ها و قرص های ضد اسید مانند کلیه شربت های سفید مانند آلومینیوم ام جی , را حداقل یک روز قبل از آزمایش قطع شود .

شما باید ۲۴ ساعت در بخش حضور داشته باشید و در طول این ۲۴ ساعت که در بیمارستان هستید میتوانید فعالیت های روزمره (استراحت ،قدم زدن ، ورزش ،کار اداری ،غذاخوردن .) خود را داشته باشید . حتی بهتر است غذایی که در منزل (صبحانه , نهار و شام) میل میکنید با خودتان بیاورید و هرچه فعالیت ها و غذا ها مانند روزهای دیگر باشد پاسخ آزمایش شما بواقعیت نزدیک تر خواهد بود .

آزمایش چگونه انجام میشود :

در بخش اندوسکوپی پرستار برای شما نحوه کار را توضیح می دهد و به سوالات شما پاسخ می دهد واز شما می پرسد که کدام مجرای بینی شما برای نفس کشیدن راحت تر است، سپس شما برگ رضایت نامه را امضا میکنید .

مرحته اوّل : پرستار بخش از مقداری بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن و چرب کردن مجرای بینی استفاده می کند . لوله پلاستیکی تعیین فشار مری را از راه بینی وارد حلق و در حالیکه شما بطور مرتب آب مینوشید آن را وارد مری کرده و پس از چند بار بلع آب و تعیین  محل دریچه مری به معده لوله پلاستیکی را خارج میکنند

مرحله دوّم :دوباره از بی حس کننده موضعی استفاده می شود . بعد از ۵-۳ دقیقه لوله نازک تعیین کننده اسیدیته مری را که شما خریداری نموده اید مانند مرحله اوّل وارد مری می کند برای جلوگیری از جابجایی انرا به بینی شما با چسب ثابت میکنند ،این لوله ۲۴ ساعت در مری شما باقی می ماند  .

امکان دارد در مرحله اول ودوم احساس تهوع مختصر یا اینکه احساس خراشیدگی در مجرای بینی و حلق داشته باشید و یا چند قطره خون از بینی شما خارج شود که نگران کننده نیست .

بعد از گذاشتن لوله باریک و نصب تجهیزات لازم یک ورقه(پیوست شده )به شما تحویل داده میشود که اتفاقات روزانه را در آن ثبت نمائید .

این اتفاقات ۳ دسته اند :

۱دراز کشیدن ( می تواند همراه با خوابیدن باشد یا نباشد): شما موظف هستید با ذکر روز اوّل ( از زمان شروع آزمایش تا ۱۲ شب ) و روز دوّم ( از ۱۲ شب تا پایان ۲۴ ساعت در روز بعد ) برروی برگه های داده شده ساعت شروع و پایان دراز کشیدن را ذکر کنید و بر روی دستگاه هم روی علامت تخت خواب  ساعت دراز کشیدن و برخاستن را فشار دهید .

۲غذا خوردن : شما موظف هستیت با ذکر روز اوّل و دوّم برروی برگه های داده شده ساعت شروع و پایان غذا خوردن را ذکر کنید . سعی کنید در طول ۲۴ ساعت صبحانه , نهار , شام و در صورت عادت عصرانه میل کنید. در فواصل غذاهای ذکر شده فقط آب معمولی میل کنید . از خوردن نوشابه های کولا دار ،قهوه ،سس گوجه فرنگی ،چای ،آب پرتقال،اب سیب ،لیموناد ، اب توت فرنگی پرهیز کنید وهمزمان با انگشت روی دکمه ای که روی آن تصویر قاشق و چنگال دارد ساعت شروع غذا خوردن و پایان غذا خوردن رافشار دهید .

۳علائمی مانند ترش کردن , برگشت غذا , سوزش در پشت جناغ سینه , درد سینه:

منظور از سوزش پشت جناغ سینه ،احساس درد یا سوزش ، یا ناراحتی که فقط در پشت جناغ سینه احساس میکنید .

منظور از ترش کردن ، یعنی احساس کنید مایعی ترش مزه یا تلخ از پائین(معده)بطرف گلو یا دهانتان میاید .

منظوراز درد قفسه سینه،دردی که فقط در داخل قفسه سینه خود احساس میکنید .

منظور از برگشت غذا، یعنی ورود غذائی که خورده اید بداخل دهان یا گلویتان .

شما موظفید ساعت و دقیقه شروع این علائم را در برگه یادداشت کنید، فقط زمان شروع را یاد داشت کنید، نیازی به ثبت زمان پایان نیست وهمزمان با احساس علائم فوق با انگشت بر روی دستگاه ثبت کننده روی دکمه ای که تصویر قلب دارد فشار دهید ،فقط یکبار فشار دهید .

دقت شما در ثبت این علائم می تواند قدرت تشخیص ما را بالا ببرد. از ثبت هر گونه علائم دیگر مانند اروغ زدن , نفخ , درد شکم ، یا سوزش بالای شکم ،گرفتگی ، احساس مالش ،تهوع . پرهیز کنید ، شما فقط موظف هستید چهار علامت ذکر شده (برگشت غذا ،ترش کردن ،سوزش سینه و درد سینه )را ثبت کنید .

اگرداروئی مصرف کردید بر روی برگه یادداشت نام دارو و ساعت مصرف دارو را یادداشت کنید ،ولی در دستگاه وارد نکنید .

در طول ازمایش در صورت هر گونه اتّفاقی برای دستگاه مانند جداشدن اتصالات ،کنده شدن چسب روی بینی  ….،فوری انرا با سرپرستار بخش در میان بگذارید .

در پایان ۲۴ ساعت یادداشت های روزانه به سرپرستار اتاق تحویل نمائید و هرگونه حادثه ای که بنظر شما معمول نبوده با پرستار در میان بگذارید ،پرستار موظف است یادداشت های شما را کنترل کند .

پرستار لوله نازک را از بینی شما خارج میکند با متصل کردن دستگاه ثبت کننده به کامپیوتر اطلاعات را وارد کامپیوتر و برای ارزیابی پزشک متخصص اماده میکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *