اچ پیلوری چیست؟

قبلا تصور می شد که عامل زخم معده ویا روده؛ غذاهای تحریک کننده، فشار روحی و یا اضطراب می باشد. براساس اثبات اخیر دکتر مارشال، اکثر زخم های گوارشی ناشی از یک میکروب به نام هلیکوباکترپیلوری (اچ- پیلوری) می باشد.

“اچ- پیلوری” از طریق مواد غذایی ویا از شخص آلوده به فرد سالم منتقل می شود. این میکروب در معده انسان در برابر اسید معده مقاومت می کند و تمایل دارد در لایه محافظتی سطح معده ورده مخفی شده و آن را ضعیف کرده و لایه زیرین را تحریک نماید. لذا اسید معده ازاین لایه تضعیف شده عبور می کند و بافت ملتهب شده زیرین را می سوزاند. لذا به تدریج ابتدا موجب تورم و سپس شکل گیری زخم به شکل دهانه آتشفشان در معده یا روده خواهد شد. همچنین تحریکات مکرر این میکروب می تواند زمینه ساز ایجاد سرطان معده در افراد آلوده به آن در آینده شود.

ارتباط بین اچ- پیلوری و بروز سرطان معده

نتایج به دست آمده از مطالعات متعدد، این ارتباط را تأیید می کند. آژانس بین المللی تحقیق سرطان(LARC) با اتکا به نتایجی که ازسال ها پیش جمع آوری شده، عفونت “اچ- پیلوری” را یکی از عوامل بروز سرطان معرفی نموده است. همچنین بررسی 12 تحقیق انجام شده روی مبتلایان به سرطان معده نشان داده که احتمال ابتلا به سرطان در افراد اچ- پیلوری مثبت، شش برابر بیشتر از افرادی است که آلوده به این میکروب نبوده اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز نقش عفونت اچ- پیلوری را در بروز سرطان معده همانند کشیدن سیگار در بروز سرطان ریه میدانند.

شیوع آلودگی اچ- پیلوری

شیوع بیماری در مناطق پر جمعیت و کشورهای در حال توسعه، بیشتر است. طبق آمار %80 (WHO) جمعیت آسیا . آفریقا مبتلا به عفونت اچ- پیلوری هستند.

آلودگی اچ- پیلوری در ایران، متأسفانه بالاست. به طوری که بیش از 90 درصد افراد بالای 40 سال را در بر می گیرد و این نسبت، در کودکان 1 تا 15 سال از 57 تا 82 درصد گزارش شده است.

علائم شایع

 1. سوزش، پیچش ویا درد شبیه گرسنگی در ناحیه معده که اغلب 1تا 3 ساعت بعد از غذا رخ می دهد.
 2. ترش کردن وسوزش پشت جناق سینه
 3. دردی که با خوردن بهتر یا بدتر می شود.
 4. تهوع واستفراغ
 5. مدفوع قیری رنگ
 6. احساس سنگینی در معده و گاز مضاعف معده
 7. آلودگی اچ- پیلوری در کودکان با استفراغ وشکایت مکرر از درد شکم و علائم دیگر آشکار می شود.

پیگیری پس از درمان مهمترین عامل در تأیید ریشه کنی اچ- پیلوری است.

تشخیص آلودگی با میکروب اچ- پیلوری

پس از معاینه بالینی و ارزیابی اولیه بیمار توسط پزشک، روش های متفاوتی برای تشخیص اچ- پیلوری وجود دارد. از جمله روش های رایج، برای تشخیص اچ- پیلوری، انجام آندوسکپی و نمونه برداری از معده و روده می باشد. روش دیگر، آزمایش خون و بررسی آنتی بادی بر علیه این میکروب در سرم می باشد. روش های فوق محدودیت هایی نظیر حساس نبودن، ناراحتی از انجام آندوسکپی و غیره دارند. یکی از روش های مناسب برای تشخیص اچ- پیلوری، تست تنفسی اوره (UBT) می باشد، که نیاز به آندوسکپی و نمونه برداری ویا آزمایشات غیرحساس خونی را برای تشخیص آلودگی با این میکروب منتفی ساخته است.

مزایای تست تنفسی اوره (UBT)

 1. تنها میکروب زنده و فعال را شناسایی می کند.
 2. دقت آن بیش از %98 است.
 3. نیاز به خون گیری و آندوسکپی ندارد.
 4. سریع و در عرض چند دقیقه انجام می شود.
 5. انجام آن برای اطفال و زنان باردار بلا مانع است.
 6. روشی مناسب جهت پیگیری درمان می باشد.
 7. این روش کاملاً غیر تهاجمی است.

همکاری شما با پزشک معالج، برای تشخیص ودرمان قطعی، الزامی است.

هلیکو باکتر پیلوری Hht.Pylori

زخم معده. زخم اثنی عشر. سرطان معده

آمادگی جهت انجام UBT

 1. شما نباید از یک ماه قبل از انجام تست، آنتی بیوتیک ویا قرص بیسموت استفاده کرده باشید. همچنین نباید در یک هفته اخیر، امپرازول، سایمتیدین، فاموتیدین و یا رانیتیدین مصرف کرده باشید.
 2. حداقل 6 ساعت پیش از انجام تست، از خوردن وآشامیدن پرهیز نمائید.

درمان وپیگیری

تصمیم گیری درمان با پزشک معالج است. اوست که روش رسیدن به نتیجه مطلوب و سود وزیان درمان را مشخص می کند. برای کسب اطمینان از نتیجه درمان، تست تنفسی (UBT) را بعد از پایان دوره درمان تکرار کنید. باید به خاطر داشت که پزشکان، تجویزدارو را برای همه بیماران به طور یکسان توصیه نمی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *