امروزه کبد چرب در کشورما و سایر کشورهای دنیا در حال افزایش بوده و یکی از شایع ترین بیماری های مطرح در طب داخلی است که با رسوب قطرات چربی در کبد بیماران مشخص می شود. بیشترین شیوع کبد چرب در بین افراد دارای اضافه وزن، چاق، کم تحرک و نیز مصرف کنندگان الکل دیده می شود که این مسئله نشان دهنده نقش بارز تغذیه در ابتلا یا پیشگیری از بیماری است.

کبدچرب بیماری خاموشی است که در اکثر موارد در مراحل ابتدایی علایم خاصی ندارد و لذا آگاهی نداشتن درباره این بیماری وعوامل تأثیرگذار در ایجاد وپیشرفت آن می تواند در کاهش ابتلا به بیماری و تشخیص و درمان زودرس آن مؤثرباشد.

روش های تشخیص

روش های متعددی برای تشخیص بیماری های کبدی وجود دارد که در این بین بیوپسی کبد، از رایج ترین روش های موجود است. این روش درکنار مزایای خود، معایبی نیز دارد که محققان را برآن داشته است که روش های نوینی برای تشخیص دقیق تر بیماری های کبدی ابداع کنند. یکی از جدیدترین وپیشرفته ترین تکنولوژی های ارائه شده جهت تشخیص واندازه گیری دقیق شدت فیبروز وسیروز کبدی وهمچنین استئاتوز کبد، انجام تست فایبرواسکن است. فایبرواسکن در بررسی برخی ضایعات کبدی ناشی از ابتلا به کبدچرب، هپاتیت B، C و… بسیار مؤثر است.

مهم ترین وظایف کبد

 1. دفع سموم
 2. ساختن پروتئین های حیاتی
 3. تنظیم مصرف قندخون
 4. سوخت وساز چربی ها
 5. ساخت برخی هورمون های ضروری

عوامل ایجاد اختلال در عملکرد کبد

 • ویروس ها (هپاتیت B و C و …)
 • سموم
 • انواع داروهای خوراکی مانند قرص ضدبارداری
 • فعال شدن غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن (بیماری های اتو ایمیون)
 • کافئین، سیگار، الکل
 • برنامه غذایی کم پروتئین، پرکربوهیدرات، پرچربی (چربی های اشباع و پر هیدروژنه)
 • برخی افزودنی های مواد غذایی

بیماری های مربوط به کبد

بیماری های کبدی از جمله بیماری های شایع در کشور ما می باشند. هپاتیت ویروسی B و C جزو مهمترین علل بیماری های کبدی بوده و هستند که ممکن است منجر به فیبروز و در نهایت سیروز کبدی شوند.

فایبرواسکن چیست؟

دستگاه فایبرواسکن با استفاده از امواج اولتراسوند میزان سختی کبد را اندازه گیری کرده و شدت فیبروز وسیروز کبدی را تشخیص می دهد.

انجام تست فایبرواسکن با نظر وصلاحدید پزشک معالج در موارد بسیاری می تواند جایگزین بیوپسی کبد باشد.

مدل جدید دستگاه فایبرو اسکن علاوه بر اندازه گیری میزان سختی کبد (فیبروز) دارای قابلیت CAP (Controlled Attenuation Parameter) در طی انجام تست است.

CAP یک پارامتر معتبر برای تشخیص استائوز (میزان چربی در سلول های کبدی) بصورت کمی می باشد. این تست در صورت نیاز به راحتی قابل انجام است و یک ارزیابی دقیق و منحصر به فرد از کبد را ممکن می سازد.